הפרק האחרון של הסדרה המופלאה " סיינפלד " זה שחותם תשע עונות מופלאות של טלוויזיה גאונית, נקרא השומרוני הטוב, על שם חוק השומרוני הטוב אשר קיים בכל העולם והוא למעשה מייצג הרבה מאד מכל מה שרע וחולה בחברות המערביות ובכלל. בפרק האחרון, נשלחים ג'רי, ג'ורג', איליין וקרמר לכלא בפריז בעקבות אי הגשת סיוע לאדם שמן אשר נשדד ברחוב והיה זקוק לעזרה באמצע הרחוב. כדרכם המשעשעת הפעילו הארבעה מנגנון הדחקה והתעלמות, אשר היו מפותחים אצלם בלאו הכי ופשוט העדיפו שלא ללכלך את הידיים בעניין שהוא לא שלהם. חוק השומרוני הטוב איננו חוק שירבו להשתמש בו באופן פרקטי ולא הרבה בתי משפט יאשימו אדם או יפלילו אותו רק על סמך חוק זה. הוא יותר סמלי והצהרתי מאשר חוק יסודי שעל פיו ניתן להרשיע אדם ולשלוח אותו לכלא או לכל עונש אחר.
חוק השומרוני הטוב הוא חוק שמופעל החלק ממדינות אירופה המערבית והוא מבוסס על אגדה נוצרית שנקראת , השומרוני הטוב ", אשר מופיע בכתבים נוצריים. גם האגדה הזו מבוססת על מקורות תנכיים והיא בעצם מסתמכת על פרשנות שנוטים לייחס לישו לפסוק היהודי " ואהבת לרעך כמוך" . למעשה חוק השומרוני הטוב הוא אינטרפטציה לפסוק היהודי. למי שלא הבין או הפנים את מהות האמירה היהודית, בא חוק השומרוני הטוב ובעצם מאלץ את האדם הבלתי מוגע לנהוג בזולתו כאילו היתה היא עצמו.
לחוק השומרוני הטוב ישנן פרשנויות רבות והוא מכוון לשני מקרים בעיקר:
1. כאשר אדם אינו מגיש סיוע לאדם אשר נמצא באמצע הרחוב וזקוק ליד מסייעת, פרשנות אשר מקבילה לפרשנות על המשפט " לא תעמוד על דם רעיך ".
2. כאשר אדם מנסה להגיש את הסיוע אך עושה זאת ללא מיומנות, חוק השומרוני הטוב מגן עליו לכאורה מפני אישומים שיוגשו נגדו אם כשל במשימה , אך עשה זאת בלב שלם ומתוך כוונה לעזור. זאת נכתב בכדי להבטיח שאנשים לא ימנעו מלהגיש עזרה לזולת באמצע הרחוב בשל חשש מתביעות ומאחריות על האדם לו ניסו לעזור.
עצוב ככל שיהיה, אכן צריך בחברה האנושית לחוקק חוקים שיאפשרו לנו לעזור איש לרעהו, ואיננו צריכים עו"ד מסחרי בתל אביב שיסביר לנו על החוק, שכן הוא פשוט מאוד. אנשים אשר לומדים אומנויות לחימה מן המזרח, יודעים כי הגישה של עזרה וסיוע היא חלק מן הרעיונות המרכזיים של אלו שהגו כמה אומנויות לחימה עתיקות. הם מכוונים לנצל כישורי לחימה עבור הזולת לא פחות מאשר עבור עצמם ומשפחתם ואולי אף מעט יותר. להגן עך חפים מפשע זהו עיקרון יסוד במרשל ארטס. אך זה היכן שנמצאת החברה בת ימינו, אתה צריך לחוקק חוקים על מנת להזכיר לחלק מן האנשים להיות בני אדם. לא צריך להזכיר לנו לבלות, לאכול, להנות ולהרוויח כסף, לא ללכת אל קוסמטיקאית, אבל להיות טובים, צריך גם צריך ואף לעגן זאת בחוק.
לפרטים באתר - עו"ד מיכאל אוריון